Ośrodek Profilaktyki i Terapii

Biuletyn Informacji Publicznej

Siła przyjaźni

Spektakl „Siła przyjaźni ma na celu uświadomić dzieciom jak duży negatywny wpływ, na zdrowie i samopoczucie człowieka wywierają wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Jak wpływają na relacje z rodziną i przyjaciółmi, wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Program mówi o nałogowym graniu na komputerze a także pierwszych próbach palenia papierosów i picia alkoholu. W przedstawieniu staramy się uświadomić dzieciom, że używki nie rozwiązują ich problemów a jedynie je pogłębiają. Chcemy pokazać młodym ludziom jak łatwo jest się uzależnić i jak niezwykle trudno jest zerwać z nałogiem.

W jaki sposób radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami, które spotykają nas na co dzień? Czy warto udawać kogoś, kim się nie jest i nie chce się być? W przedstawieniu podkreślamy potrzebę wzajemnego zaufania dzieci i dorosłych.

 

W pierwszej części spektaklu przedstawiamy historię Tomka ucznia szkoły podstawowej, który całymi dniami gra na komputerze. Chłopiec nie ma czasu na naukę zaniedbując swoje codzienne obowiązki. W konsekwencji na koniec roku szkolnego ma słabe oceny i trudności z awansem do następnej klasy. Niepokoi to nauczycieli i powoduje zdenerwowanie rodziców. W klasie Tomek ma kolegę, z którym od lat siedzi w ławce ale którego coraz bardziej spycha na margines. Artur jest jego przeciwieństwem, ma dobre stopnie, jest pilny i dobrze zorganizowany. Mimo, że również lubi gry komputerowe, nie poświęca im tak wiele czasu, co Tomek. Codzienne problemy powodują ucieczkę naszego bohatera w stronę nowego towarzystwa. Koledzy imponują mu, są wyluzowani, oryginalni, bez oporów próbują papierosów i alkoholu. W drugiej części przedstawienia, staramy się pokazać przemianę Tomka. Chłopiec walczy

o dobre stopnie, mniej czasu spędza przed komputerem a także zrywa kontakt

z niewłaściwym towarzystwem. W całej sytuacji olbrzymią rolę odgrywa pedagog szkolny, który w odpowiednim momencie rozpoznaje problem podejmując właściwe działania.

 

Realizacja: listopad 2009r – Gimnazjum Nr 1 w Piszu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Piszu o raz Szkoła Podstawowa Nr 2 w Piszu.

Data powstania: wtorek, 22 gru 2009 13:01
Data opublikowania: wtorek, 22 gru 2009 13:02
Opublikował(a): Urszula Zduńczyk
Zaakceptował(a): Urszula Zduńczyk
Artykuł był czytany: 1490 razy