Jak nie przegrać na starcie ?!
Jak nie przegrać na starcie ?!
Cykl spotkań w ramach Programu Profilaktycznego profilaktyka szkolna;
kl. IV-VI Szkoły Podstawowej
SPOTKANIE I
(substancje uzależniające np; nikotyna, alkohol, narkotyki)
Zadaniem spotkania jest ukazanie fałszu przekonania o atrakcyjności kontaktu młodych ludzi z używkami. Jednoczesne zwrócenie uwagi na psychologiczne i środowiskowe czynniki warunkujące kontakt młodzieży ze środkami odurzającymi. Celem programu jest dostarczenie wiedzy na temat uzależnień oraz wpływu środków odurzających na życie szkolne i rodzinne. Ponadto kształtowanie postaw sprzyjających podejmowaniu racjonalnych decyzji w ewentualnym kontakcie z narkotykiem.
SPOTKANIE II
(przemoc, agresja - jak pomagać sobie i innym?)
Obok uświadomienia młodym ludziom przyczyn agresji (naśladownictwo, własne emocje, "uczenie się", podatność na presję grupy), podczas spotkania nacisk jest kładziony na rozwój zachowań asertywnych, tolerancję i akceptację. Spotkanie ma na celu ukazanie systemu wartości i dążeń pozwalających na kontrolę stresu a co za tym idzie redukcję zachowań agresywnych. Przyjęcie na siebie odpowiedzialności, bycie świadomym swoich działań i uczuć.
SPOTKANIE II
(media, a umysł mało krytyczny i mało refleksyjny)
Spotkanie podejmuje m.in. temat dobrych i złych stron czasopism młodzieżowych, roli czasopism w wychowaniu młodzieży, wzbogaca wiedzę na temat właściwego sposobu korzystania z Internetu czy gier komputerowych. Spotkanie jest ukierunkowane na ukazanie granicy między rozrywką a manipulacją Wirtualnego Świata. Zawiera propozycję właściwego korzystania z masmediów, jako jedynie uzupełnienie codziennych zajęć.
Czas trwania każdego Spotkania: 2 x 40 min. (warsztat) 1 x 20 min. (ankieta)
Realizacja: listopad - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piszu.